Obec Sobkovice

 

Sobkovice - leží na turistické cestě (značená žlutou barvou) vedoucí do všech koutů Orlických hor, sousedních nedalekých Jeseníků i blízkého Polského Slezska. Obec, s něco málo přes dvě stovky obyvatelů leží nedaleko městečka Jablonné nad Orlicí, což pěšky představuje necelou půl hodinku procházky úzkou cestičkou, podél bublajícího potůčku, vzhůru údolím, porostlým smíšeným lesem.

 

V poslední době je v obci možno povšimnout si rostoucího čilého ruchu na náměstíčku, před obchodem, pohostinství, i před dílnami drobných živnostníků, což svědčí o oblíbenosti vesnických služeb. Možnosti ubytování jsou v soukromí, s výhledem na členité panorama. Je možno navštívit koupaliště, lyžařský vlek s osvětlenou sjezdovkou. Na své si přijdou i cyklisté na horských kolech, houbaři, rybáři i ostatní lidé pozorující krásy i charakteristické rázy navštěvovaných míst.

 

 

Kostel sv. Prokopa

S výstavbou sobkovického kostela bylo započato roku 1717. Je to stavbou jednolodní, obdélníkového půdorysu s věží na západ a trojbokým presbytářem. Interiér je rokokový. Je filiálním kostelem farního chrámu v Nekoři.

 

Na věž byly zavěšeny 3 zvony, první vážil 40 liber a posvěcený byl pod jménem sv. Jakuba sv. Anny a sv. Prokopa v roce 1737, druhý vážil cent a 10 liber, byl posvěcen pod jménem Crhy a Strahoty v roce 1776. Třetí zvon váží 2 centy a 60 liber posvěcen pod jménem sv. Prokop a sv. Václav v roce 1802.

 

Hřbitov okolo kostela byl postaven v roce 1776.

 

Odpočinkové místo pro turisty

Odpočinout si můžete na lavičce před kostelem ve stínu statných lip, na náměstí a před obchodem.

 

Přírodní zajímavosti

Do obce, obcí, je možné se vydat klikatýma cestičkami, která vede údolíčky přes kopečky podél místních potůčků, políček, kol zmodernizovaných domků obklopených udržovanými zahradami s květinovými záhony. Nechybí ani zemědělské stavby, rázovité chaloupky.

 

 


Copyright © 2017 | Přihlásit